Crtice iz povijesti Škole
Srednja škola Viktorovac osnovana je Odlukom Skupštine općine Sisak 26. svibnja 1992. pod imenom Ugostiteljska i trgovačka škola, kada se Centar usmjerenog obrazovanja „Ivan Gošnjak“ razdvojio na dvije škole – na Ugostiteljsku i trgovačku školu i na Obrtničku školu.
Ministarstvo kulture i prosvjete 22. ožujka 1993. odobrilo je Ugostiteljskoj i trgovačkoj školi školovanje učenika u sektorima:
- ugostiteljstvo i turizam za zanimanja konobar i kuhar
- osobne usluge za zanimanje frizer te
- ekonomija i trgovina za zanimanje prodavač.
Školu je tada pohađalo 608 učenika u 19 odjeljenja. Prva ravnateljica Škole bila je profesorica Marica Marinković.
S obzirom na to da se u Ugostiteljskoj i trgovačkoj školi od 1995. obrazuju i učenici u sektoru zdravstvo i socijalna skrb za zanimanje medicinska sestra/tehničar pojavila se potreba za promjenom imena. Stoga je Škola 26. ožujka 2001. odlukom Ministarstva znanosti i tehnologije promijenila ime u Srednja škola Viktorovac.
Od školske godine 2009./2010. u Školi se obrazuju učenici za zanimanje farmaceutski tehničar, a od 2024./2025. u sektoru ugostiteljstva i turizma za zanimanje slastičar.
Srednja škola Viktorovac polivalentna je škola. Trenutno se u njoj obrazuju učenici u četiri različita obrazovna sektora:
- ugostiteljstvo i turizam (zanimanja kuhar, konobar, slastičar)
- osobne usluge (zanimanje frizer)
- ekonomija, trgovina i poslovna administracija (zanimanje prodavač)
- zdravstvo i socijalna skrb (zanimanja medicinska sestra opće njege / medicinski tehničar opće njege i farmaceutski tehničar).
Smatramo to prednošću koja nam omogućuje povezivanje učenika različitih smjerova na edukativnoj i socijalnoj razini iz čega proizlazi i niz raznovrsnih nastavnih i izvannastavnih aktivnosti.
Tijekom godina sustavno se radilo na poboljšanju prostorno-materijalnih uvjeta rada. Uređeni su strukovni kabineti, školska knjižnica, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, konferencijska dvorana, informatički kabinet. Nabavljana su suvremena nastavna sredstva i pomagala te moderna informacijsko-komunikacijska tehnologija.
Praktična se nastava dijelom odvija u školskim kabinetima koji su opremljeni suvremenim nastavnim sredstvima i pomagalima, a dijelom u različitim ustanovama, tvrtkama, ugostiteljskim objektima i uslužnim djelatnostima s kojima ostvarujemo odličnu suradnju.
Uključeni smo i u Erasmus+ projekte te su naši konobari i kuhari, u sklopu projekta „Širenje kompetencija u ugostiteljstvu kroz europsko iskustvo”, obavljali stručnu praksu u ugostiteljskim objektima u Mađarskoj.
Temeljni je cilj Škole obrazovati i odgajati stručnog, etičnog, odgovornog i empatičnog pojedinca koji će svojim znanjem, vještinama i kreativnošću doprinijeti zajednici u kojoj živi. Stoga nastojimo kod naših učenika razvijati kritičko mišljenje, timski rad i komunikacijske vještine. U Školi se provode preventivni programi, radionice, tribine, razvija se tolerancija i sprječava nasilje na svima razinama. Trudimo se održavati kvalitetnu nastavu temeljenu na raznolikim metodičkim pristupima i upravo zbog toga naši učenici postižu uspjehe na državnim natjecanjima, državnoj maturi te se bez problema upisuju na željene fakultete ili se zapošljavaju u struci.
Učenicima su omogućene i različite izvannastavne aktivnosti, terenska nastava, stručne ekskurzije. Provode se preventivni programi, održavaju radionice kojima se pomaže mladima u jačanju emocionalne i socijalne otpornosti.
O nizu izvannastavnih aktivnosti, po kojima smo poznati i izvan Škole, možete se informirati na društvenim mrežama (školskoj stranici, školskom Facebooku, Instagramu i YouTubeu) To su: dramska skupina, Viktorovački kulturni krug, šahovska skupina, Volonterski klub Viktorovac, Mladež Crvenog križa, zadrugari Škole koji, surađujući s ugostiteljima i farmaceutskim tehničarima, pripremaju i proizvode zdrave i ekološki održive proizvode.
Sportski klub Viktorovac redovito sudjeluje u sportskim događajima na gradskoj i županijskoj razini, a učenici medicinske struke provode niz zdravstveno-edukativnih programa (mjerenje tlaka, glukoze u krvi, edukacije o zdravim stilovima života i odgovornom spolnom ponašaju, prevencija raka dojke). Uključeni smo i u projekte na državnoj razini (E-medica, Dani europske baštine, Dani medijske pismenosti, Ruksak pun kulture, Noć knjige, Noć kazališta), ali i provodimo vlastite, poput Palačinka kupa (natjecanja učenika u pripremanju palačinki) koji je, kao kvalitetna i turistički potentna manifestacija, prepoznat i na državnoj razini.
Godinama organiziramo terensku nastavu (Vinske ceste Moslavine, hoteli u Istri, obilazak različitih farmaceutskih industrijskih pogona i zdravstvenih ustanova) uz izvrsnu suradnju s lokalnim obrtnicima, zdravstvenim i kulturnim ustanovama te udrugama.
Učenike natjecanjima potičemo na timski i kreativni rad. Posebice valja izdvojiti natjecanje u frizerstvu, na kojem smo godinama osvajali prva mjesta na državnom natjecanju te državni LiDraNo.
Obilježavamo i značajne datume (Dan bolesnika, Dan sjećanja na žrtve Vukovara, Dan hrvatskog jezika i dr.), prisjećamo se znamenitih književnika, znanstvenika, sugrađana. Imamo i vlastiti podcast na kojem predstavljamo zanimljive učenike i nastavnike.
Na školskim priredbama učenici imaju priliku pokazati svoj umjetnički potencijal, a u humanitarnim akcijama empatiju i građansku odgovornost.
Škola organizira maturalna putovanja i stručne ekskurzije koje su prilika učenicima da se educiraju, zabave i obogate novim spoznajama i iskustvima koja im ta putovanja nude.
Škola se različitim aktivnostima, projektima i manifestacijama redovito uključuje u život zajednice na državnom i lokalnom nivou što je 2002. godine rezultiralo Ministrovim priznanjem za uspješan, kvalitetan i kreativan rad te 2010. godine Priznanjem Sisačko-moslavačke županije za doprinos ugledu i promidžbi Sisačko-moslavačke županije.
Posebice je bila izazovna 2020.godina, kada je Školu, u jeku pandemije korona virusa, zadesio i katastrofalan potres. Zgrada je bila oštećena, a veliki broj učenika i nastavnika pogođen potresom. Škola je nastojala različitim humanitarnim akcijama i volonterskim radom pružiti psihološku i materijalnu pomoć svima nastradalima kako bi što lakše prebrodili situaciju u kojoj su se našli. Uz pomoć Sisačko-moslavačke županije zgrada je obnovljena, a Škola je nastavila s radom na dobrobit svih zainteresiranih uključenih u njezin rad – učenika, roditelja, djelatnika Škole te čitave društvene zajednice.
Od 2024. u sastavu Škole djeluje i Učenički dom Sisak u kojemu odgajatelji nastoje osigurati svim primljenim učenicima ugodno, sigurno i poticajno mjesto kao pretpostavku za uspješno školovanje.