„NAJVJERNIJI SUPUTNIK – BIJELI ŠTAP“ (15. LISTOPAD - MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA)

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa učenici 3. i 4. razreda medicinskog usmjerenja naše škole, u pratnji stručnih učitelja zdravstvene njege, posjetili su Dnevni centar slijepih. Imali su priliku isprobati razne naočale koje simuliraju ostatke vida koji su prisutni kod slabovidnih osoba i poveske za oči koji su im potpuno onemogućavali vid tijekom kretanja, natjecali su se u elektroničkom govornom pikadu i visećoj kuglani protiv timova slijepih i slabovidnih osoba, imali priliku vidjeti psa vodiča i saznati kako se slijepa osoba može kretati uz njegovu pomoć...

Udruga slijepih grada Siska, koja okuplja slijepe i slabovidne osobe sa područja grada Siska i jednog dijela Sisačko – moslavačke županije, uz potporu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi pokrenula je trogodišnji projekt „Dnevni centar slijepih“. Cilj Dnevnog centra slijepih je prevencija institucionalizacije slijepih i slabovidnih osoba, koja se pokazala nužnom u određenom dijelu njihova života zbog nemogućnosti samostalnog življenja.

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa učenici 3. i 4. razreda medicinskog usmjerenja naše škole posjetili su Dnevni centar slijepih, u pratnji stručnih učitelja zdravstvene njege. Učenici su tijekom boravka u Centru i komunikacije sa članovima dobili informacije o poteškoćama u svakodnevnom životu s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe, ali i korisnosti jednog takvog centra, kao što su psihosocijalna rehabilitacija, pomoć pri savladavanju samostalnog kretanja uz pomoć dugog bijelog štapa, trening životnih vještina, tiflotehnička obuka (usvajanje praktičnih znanja korištenja računala s čitačem ekrana), tečajevi brajice i tečajevi stranih jezika, sportsko-rekreacijske aktivnosti, kreativne radionice, aktivnosti slobodnog vremena i mnoge druge aktivnosti.

Učenici su imali priliku isprobati razne naočale koje simuliraju ostatke vida koji su prisutni kod slabovidnih osoba i poveske za oči koji su im potpuno onemogućavali vid tijekom kretanja. Kako bi učenicima približili i praktično prikazali što to znači biti slijepa i slabovidna osoba, učenici su uz pomoć simulacijskih naočala i poveza za oči sudjelovali u aktivnostima slobodnog vremena koje provode korisnici Centra. Podijeljeni u timove, natjecali su se u elektroničkom govornom pikadu i visećoj kuglani protiv timova slijepih i slabovidnih osoba.

Imali su priliku vidjeti i isprobati zanimljive aparate kojima se služe slijepe i slabovidne osobe kao što su govorni sat, govorni tlakomjer, detektor boja koji pritiskom na željeni predmet, primjerice uz majicu, te pritiskom na gumb detektora, saopćava slijepoj osobi boju majice. Također su imali priliku vidjeti psa vodiča i saznati kako se slijepa osoba može kretati uz njegovu pomoć.

Slike možete pogledati u galeriji.

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2013.

RASPORED RADA STRUČNE SLUŽBE (psihologinja) za svibanj 2024. godine.

« Svibanj 2024 »