Stručna ekskurzija djelatnika Škole

U subotu 2. prosinca 2017. godine djelatnici Škole posjetili su Bled, Bohinj i Ljubljanu pod stručnim vodstvom Hrvoja Kovačića, profesora geografije i povijesti. Doznali su mnoge zanimljivosti o poznatim Slovencima, legende vezane uz Bledsko jezero i njegov otočić, popeli se do izvora Slapa Savice i uživali u prekrasnom pogledu na okolne planine.

Foto-galerija

Bled, malo, čarobno mjesto podno Julijskih Alpa u Sloveniji, smjestio se na istoimenom jezeru. Na sredini jezera nalazi se mali otočić s crkvom (jedini otok koji postoji u Sloveniji).

Dvorac, koji se odmah uoči zahvaljujući svojoj ljepoti i smještaju, datira iz 11. stoljeća što ga čini najstarijim slovenskim dvorcem. Nalazi se na visini od stotinjak metara iznad samog jezera.

Na spomenutom, jedinom slovenskom otoku, smjestila se Crkva Marijina Uznesenja iz 16. stoljeća posebno poznata među turistima zbog „zvona želja“ i priče o Poliksimeni i njenoj ogromnoj, neprežaljenoj ljubavi zbog gubitka muža. Neutješna udovica dala je sve svoje zlato izliti u zvono i prenijeti ga na otok. Međutim, nevrijeme je zahvatilo brodić i zvono je potonulo na dno jezera. Obavijena tugom, Poliksimena se odlučila na odlazak u rimski samostan.

Do crkve na otoku vodi 99 stepenica, a običaj je da mladoženja nosi na rukama mladu na dan vjenčanja sve do crkve. Brak će biti toliko uspješan koliko stepenica mladoženja savlada.

Naravno, nije dobro otići iz Bleda bez da se ne proba njihov specijalitet: „blejska kremna rezina“ kako kažu Slovenci. Izvorni recept potječe iz 1953. godine.

Petnaestak kilometara udaljeno od Bleda nalazi se Bohinjsko jezero. Smješteno je u Julijskim Alpama, a dio je Nacionalnog parka Triglav.

Naši profesori popeli su se snijegom zatrpanom šumskom stazicom kako bi uživali u prekrasnom pogledu na Alpe, s jedne strane, i 60 m visokog vodopada Slapa Savice, s druge.

U večernjim satima glavni grad Slovenije, Ljubljana, dočekao ih je prekrasno ukrašen, osvjetljenih trgova, ulica i prepoznatljivih mostića. Adventskim ugođajem i veselim raspoloženjem završio je jednodnevni izlet djelatnika naše škole, koji su se, pomalo umorni, uputili prema autobusu i dragoj nam Hrvatskoj.

objavio: Gordana Marenić   datum: 5. 12. 2017.

RASPORED RADA STRUČNE SLUŽBE (psihologinja i pedagoginja) za veljaču i ožujak 2024. godine

RASPORED RADA STRUČNE SLUŽBE (psihologinja i pedagoginja) za travanj i svibanj 2024. godine.

« Ožujak 2024 »