Jane Austen - 200 godina od smrti popularne engleske spisateljice

Jane Austen rođena je 1775. godine u Steventonu u Engleskoj kao sedmo i najmlađe dijete. Od osme je godine, zajedno sa sestrom, pohađala djevojačku školu, a zahvaljujući ocu koji se bavio i podučavanjem, nastavila je učiti i nakon završenog formalnog obrazovanja.

Jane se bavila pisanjem od svoje rane mladosti, njena prva priča objavljena je kad joj je bilo 14 godina. Tokom svog kratkog života, umrla je sa svega 41 godinu, nije dozvolila nikomu i ničemu da je odvoji od te njene strasti.

Nakon očeve smrti, glavnu je ulogu Janeina književnog agenta preuzeo brat Henry. Unatoč zaprekama, nakon određenog im je vremena pošlo za rukom kod londonskog nakladnika izboriti objavljivanje njezina prvijenca Razum i osjećaji (1811) koji je postigao velik uspjeh te se čitava naklada rasprodala tijekom sljedeće dvije godine. To je izdavača potaknulo na još bolju pripremu pri objavljivanju sljedećeg djela, Ponos i predrasude (1813), koje postiže još veći uspjeh. Najprodavaniji je bio njezin treći objavljeni roman, Mansfield Park (1814), nakon kojega je uslijedio i zadnji objavljen za Janeina života, Emma (1815).

Uspjesi su se nizali, a romani objavljivali. Takvi su napori počeli ostavljati traga na Janeinu zdravlju, što je ona nastojala prikrivati te je pisala bez odmora. Nakon nekog ju vremena bolest ipak prikiva za krevet te postaje preslaba za daljnji rad. Unatoč zdravstvenoj pomoći, za njenu bolest nije bilo lijeka te se Janein život u 41. godini gasi u srpnju 1817.

Zanimljivosti: – Što više poznajem svijet, sve sam uvjerenija da nikada neću upoznati muškarca kojega mogu voljeti. Zahtijevam previše!, – rekla je jedna od protagonistica njezinih romana, što se može primijeniti i na život mlade književnice.

Sa starijom sestrom Cassandrom bila je naročito bliska. Jane se, kao ni Cassandra, nikad nije udavala.

Jedini portret Jane Austen loše je obojana skica koju je navodno njena sestra Cassandra načinila, a nalazi se u Londonu.

Jane Austen je svoja književna djela izdavala anonimno zbog čega je, iako vrlo čitana, sama autorica bila isključena iz važnih literarnih krugova.

Roman „Ponos i predrasude“ klasična je, kažu najromantičnija priča o ljubavi i nerazumijevanju koja se odvija u klasno svjesnoj Engleskoj pri kraju 18. stoljeća. Radnja je smještena u aristokratske krugove ruralne Engleske na prijelazu 18. u 19. stoljeće. Bennettovi su plemenitaška obitelj koja je postupno osiromašila i čija gospođa majka Bennett očajnički nastoji svojih pet kćeri udati za što je moguće bogatije zetove.

Vojvotkinja Catherine Middleton je, prema jednom internetskom portalu koji se bavi istraživanjem obiteljskih veza, daleka rođakinja britanske književnice Jane Austen. Catherine i Jane imaju zajedničkog pretka iz 15. stoljeća. Postoji sličnosti između Catherine i većine junakinja Jane Austen koje se zaljubljuju ili žele udati za moćne, ugledne muškarce. Kate je moderna heroina Jane Austen. Djevojka iz srednje klase udaje se za budućeg kralja Engleske.

Austen je isticala da žene moraju biti samostalne u donošenju vlastitih životnih odluka, posebno u biranju osobe s kojom će provesti život. To je potvrdila i vlastitim primjerom: isprva je zbog materijalne oskudice odlučila prihvatiti prosidbu čovjeka kojemu je priznala da ju ne privlači, no sljedećeg je dana pismeno ipak povukla svoju odluku, ostavši dosljedna svojim načelima.

Postoji nekoliko filmskih adaptacija. Roman Ponos i predrasude u tome je apsolutni rekorder jer broji čak šest ekranizacija.

Učenici naše škole, uz pomoć prof. Irene Krajcar Pelc i prof. Tanje Vadle,  pripremili su predstavu na engleskom jeziku o životu i književnom stvaralaštvu Jane Austen.

objavio: Gordana Marenić   datum: 16. 11. 2017.

RASPORED RADA STRUČNE SLUŽBE (psihologinja i pedagoginja) za veljaču i ožujak 2024. godine

RASPORED RADA STRUČNE SLUŽBE (psihologinja i pedagoginja) za travanj i svibanj 2024. godine.

« Ožujak 2024 »